Providing you the best range of turning tool holder, parting tool holder, machine tools accessories, boring bar tools, boring bars and special tool holder with effective & timely delivery.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 250 gm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Turning Tool |
| Hardness | 50 HRC |
| Tolerance | +\-0.05 mm |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Parting and Grooving |
| Brand | Captain Tools |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 2 kg |
| Surface Finish | Polished |
| Tolerance | 0.1 mm |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Finishing | Polished |
| Material | Stainless steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | New Only |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Hardness | 50 HRC |
| Length | 150 mm |
| Packaging Type | Box |
| Shank Diameter | 8 mm |
| Finishing | Polished |
| Tolerance | 0.005 mm |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size | 100 mm |
| Material | Carbide |
| Hardness | 65 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 22.5 mm |
| Diameter | 8 mm |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Boring Tool |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 400 gm |
| Hardness | 58 HRC |
| Thickness | 18.5 mm |
| Accuracy | +- 2 mm |
Get Latest Price
| Parameter | HB |
| Display Type | Digital |
| Model Name/Number | Test Pencil |
| Automation Grade | Manual |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Length | 5 Inch |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Vergnano |
| Material | Carbide |
| Hardness | 45 HRC |
| Tolerance | +\-0.05 mm |
| Finish | Polished |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 1 Kg |
| Hardness | 45 HRC |
| Thickness | 17.8 mm |
| Tolerance | 0.002 mm |
| Length | 150 mm |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India