Providing you the best range of 196z back plunger type dial gauge, dial gauge, plunger type dial gauge and baker lever type gauge with effective & timely delivery.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 196Z |
| Brand | Mitutoyo |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Meter Type | Analog |
| Shape | Round |
| Size | 2 mm |
| Accuracy | 1.0% |
| Resolution | 0.01 mm |
| Diameter Size | 1.5 inch |
| Range | 0.8 mm |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Draper |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Accuracy | +/-0.03 mm |
| Resolution | 0.01 mm |
| Range | 0.500 Inch |
| Model Number | DG1 |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Brand | Baker |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Resolution | 0.01 mm |
| Range | 100 mm |
| Bezel Diameter | 29 mm |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Baker |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Accuracy | +-3 um |
| Measuring Range | 30 mm |
| Resolution | 0.01 mm |
| Bezel Diameter | 29 mm |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India