Leading Wholesale Trader of electrical hand drilling machine, cordless drill machine, twist drill bits, hss twist drill, u drill bit and hss drill bit from Mumbai.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| No Load Speed | 25000 Rpm |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Item Weight | 1.70 Kg |
| Packaging Type | Box |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Stanley |
| Drilling Diameter | 10 mm |
| No Load Speed | 1600 RPM |
| Battery Voltage | 12 V |
| Max Screw Diameter | 7 mm |
| Soft Torque | 11 nm |
| Hard Torque | 28 nm |
| Torque Settings | 15 mm |
| Max Drilling Diameter in Wood | 19 mm |
| Max Drilling Diameter in Steel | 6 mm |
| Item Weight | 2.2 Kg |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Length | 40 mm |
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Cutting |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 200 gm |
| Packaging Type | Box |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 1-5 mm |
| Type | Long |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Overall Length | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Drill Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Concrete Drilling |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 mm |
| Type | Long |
| Usage/Application | Cutting |
| Material | Stainless Steel |
| Is It Polished | Polished |
| Is It Portable | Portable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Makita |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 2 Kg |
| Voltage | 415 V |
| Chuck Size | 1/2 Inch |
| Variable Speed | 2900 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Item Weight | 2.54 Kg |
| Drilling Diameter | 32 mm |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosch |
| No Load Speed | 2600 RPM |
| Weight | 1.5 kg |
| Maximum Capacity In Wood | 20 mm |
| Model Number/Name | GSB 450 RE |
| Drill Spindle Connecting Thread | 3/8 Inch |
| Maximum Capacity In Steel | 8 mm |
| Power Output | 250 W |
| Chuck Capacity | 10 mm |
| Tool Dimensions in Width | 69 mm |
| Tool Dimensions in Length | 262 mm |
| Tool Dimensions in Height | 180 mm |
| Impact Rate | 41600 BPM |
| Maximum Capacity In Concrete | 10 mm |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Drilling Depth | 300 meter |
| Usage/Application | Petroleum |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Length | 30 mm |
| Hole Diameter | 100 mm |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosch |
| Drill Type | Radial Drill Machine |
| Material | Mild Steel |
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Drilling Speed | 1100 rpm |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Packaging Type | Box |
| Length | 600 mm |
| Max Hole Size | 5 mm |
| Voltage | 220 V |
| Max Drill Depth | 10 mm |
| Air Pressure | 0.63 Mpa |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 10 mm |
| Shank Diameter | 20 mm |
| Thickness | 15.5 mm |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 300 gm |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Size | 1 inch |
| Surface Finishing | Polished |
| Material | Tungsten Carbide |
| Bit Diameter | 100 mm |
| Color | Black and Gold |
| Brand | Kyocera |
| Length | 10 mm |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide Tipped |
| Usage/Application | Cutting |
| Color | Black |
| Drilling | Inclined Exit |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Long |
We are engaged in offering a wide range of HSS Taper Shank Drills to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Brush Type | Crimped Wire Cup Brush |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Brush Diameter | 50 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | To remove scale, rust, paint and other stains from surfaces |
| Color | Red |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Max Hole Size | 10 mm |
| No Load Speed | 1000 RPM |
| Max Drill Depth | 10 mm |
| Air Consumption | 5 cfm |
| Air Inlet | 1/4 Inch |
| Net Weight | 3.6 lbs (1.76 kg) |
| Sound Level | 87 dBA |
| Hose Size | 3/8 Inch |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India