Wholesale Trader of a wide range of products which include carbide cutting tools, tungsten carbide insert, turning carbide inserts, indexable carbide inserts, brass threaded insert and stainless steel turning inserts.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Color | Silver |
| Hardness | 65 HRC |
| Brand | Kyocera |
| Diameter | 3.175 mm |
| Packaging Type | Box |
| Overall Length | 150 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Tungsten Carbide |
| Brand | Cdbp |
| Type | Reduced Shank |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | 93 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 20 gm |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Captain Tools |
| Material | Tungsten Carbide |
| Type | Straight Shank |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | 65 HRC |
| Packaging Type | Box |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Tungsten Carbide |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Yellow |
| Surface Finishing | Polished |
| Shape | Triangle |
| Weight | 100 gm |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 45 HRC |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kyocera |
| Usage/Application | Machinery Processing |
| Material | Tungsten Carbide |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | 89 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Size | 10 mm |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Usage/Application | Turning Cutter |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | 60 HRC |
| Weight | 200 gm |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 4 mm |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Brand | Cdbp |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | 60 HRC |
| Weight | 80 gm |
| Packaging Type | Box |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Tungsten Carbide |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | 45 HRC |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 30 gm |
| Packaging Type | Box |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India