Leading Wholesale Trader of diamond lapping pest, diamond hardness indenter, diamond tools ., diamond micro powder, single point diamond dresser and multi point diamond dresser from Mumbai.
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Plastic |
| Temperature Range | 45-50 Degree C |
| Weight | 5 gm |
| Size | 40 ml |
| Hardness | 20 HRC |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cutting |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Measuring Range | 30 mm |
| Hardness | 70 HRC |
| Finish | Polished |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cutting |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 12 mm |
| Finish | Polished |
| Length | 30 mm |
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Size | 100 g |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Yellow |
| Purity | 99.9 % |
| Usage | Polishing |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 mm |
| Usage/Application | Grinding |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Polished |
| Length | 6 inch |
| Shape | Cylindrical |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Grinding |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Win Win |
| Packaging Type | Box |
| Shank Diameter | 4 mm |
| Finish | Polished |
| Length | 30 mm |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Polished |
| Length | 140 mm |
| Thickness | 4 mm |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Usage | for Agricultural Machines |
| Color | Yellow |
| Product Type | Lithium-Ion Fan |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 500 kgs |
| Material | Mild Steel |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 10 mm |
| Hardness | 65 HRC |
| Length | 35 mm |
| Packaging Type | Box |
| Temperature Range | -20 to 80 Degree C |
| Usage | Cutting or Grinding |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India