Wholesale Trader of a wide range of products which include cordless impact wrench, lithium-ion cordless drill, pneumatic air tools, pneumatic wire cutter, pneumatic bench rammer tamper and ace pneumatic chipping hammer.
₹ 9999 / Piece Get Latest Price
| Drive Size | 3/8 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 20V |
| Package Type | Box |
| Color | Yellow And Black |
| Product Type | Impact Wrench |
₹ 3999 / Piece Get Latest Price
| Battery Voltage | 9.6 V |
| Drilling Diameter | 6 mm |
| Usage/Application | Drilling, screw driving, bolt/nut tightening, hole-sawing and many other applications |
| Voltage | 20 V |
| Reverse Rotation | Yes |
| Is It Variable Speed | Variable Speed |
| Available In Kit | Yes |
| Color | Blue And Grey |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Toku |
| Air Pressure | 50 psi |
| Model Name/Number | TAG40FLH |
| Air Consumption | 8 Cfm |
| Air Inlet | 1/4 Inch |
| Stroke Length | 15 mm |
| Traction Power | 12 kN |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Air Consumption | 11 Cfm |
| Air Pressure | 100 psi |
| Warranty | 1 month |
| Cutting Capacity | 15 mm |
| Weight | 400 gm |
| Packaging Type | Box |
Other Detail:
Nile power cutters are available in more than 100 models depending upon the cutting capacities and requirements in hand operated, machine operated, robot operated and transfer line operation applications. Nile power cutters (Nippers) find innovative applications in Automobile Car, Bike, Vehicle assemblies, White Goods manufacturing, Wire Harness, Electrical and Electronics industries. Nile nipper blades are designed to suit your requirements in various cutting, crimping, and innovative applications.
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 Year |
| Air Pressure | 30 psi |
| Weight | 5.7 kg |
| Piston Stroke | 4 Inch |
| Length | Upto 2 m |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Brand | ACE |
| Air Consumption | 31.8 CFM |
| Piston Diameter | 28.6 mm |
| Piston Stroke | 76.20 mm |
| Length | 427 mm |
| Net Weight | 7.33 Kg |
| Shank Size | 17.27 mm |
| Speed | 2500 RPM |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Rivet Diameter | 3/16 Inch |
| Stroke Length | 18 mm |
| Brand | Astro Pneumatic |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 1.1 kg |
| Height | 248 mm |
| Air Hose | 1/2 Inch |
| Model Number | MR48 AHV |
| Traction Power | 6900 N |
| Available Rivet Capacity | 2.4 mm |
₹ 349 / Piece Get Latest Price
| Material | SS/Plastic |
| Usage/Application | Offices |
| Color | Black |
| Model Name/Number | Staple Pin Remover |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Disc Diameter | 5 inch |
| Usage/Application | Sharpening cutting tools such as tool bits, drill bits, chisels, and gouges |
| Material | Iron |
| Color | Green |
| Package Type | Box |
| Product Type | Bench Grinder |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Disc Diameter | 4 Inch |
| Sander Type | Sanding Sheet For Random Orbital Sander |
| I Deal In | New Only |
| Color | Red |
| Shape | Round |
| Usages / Application | Finishing touches and fine sanding |
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Drive Size | 1/4 Inch |
| Size | 8 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Warranty | No Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Techno |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 1.4 Kg |
| Air Pressure | 100 psi |
| Stapling Capacity | 100 pins |
| Model Number | LU 8016AUTO-LM |
| Net Weight | 2.9 kg |
| Air Stroke Capacity | 1.8 Litrs |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Gauge | 15 gauge |
| Brand | Sumake |
| Air Consumption | 5 cfm |
| Material | Brass, Iron, Steel |
| Length | 315 mm |
| Strap Thickness | 0. 50 mm |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Plastic And Mild Steel |
| Warranty | 1 year |
| No Load Speed | 1500 BPM |
| Air Inlet Size | 3/8 Inch |
| Piston Stroke | 4 inch |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 9999 / Piece Get Latest Price
| Power | 500 watts |
| Brand | Bosch |
| Type Of Power Tool | Stapler |
| Usage/Application | Industrial |
| Firing Mode | Automatic |
| Stapling Capacity | 190 pins |
| Gauge | 18 gauge |
| Model Name/Number | Electric Stapler Machine |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kaymo |
| Model Name/Number | P625 |
| Nails Collation Type | Wire |
| Nail Collation Angle | 15 degree |
| Color | Black And Orange |
| Product Type | Pneumatic Nailer Machine |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 HP |
| Tank Capacity | 400 L |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of Industrial Air Compressor to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 6 Month |
| Air Pressure | 50 psi |
| Crimping Range | 50 mm |
| Air Consumption | 7 cfm |
| Usage | Personal, Industrial, Garage/Workshop |
| Nail Length | 256 mm |
| Power | 4700 N |
| Size | 4.5 mm |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Teryair |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.8 kg |
| Model Name/Number | PD6PG |
| Air Inlet Size | 1/4 Inch |
| Type of Shank | Round |
| Pistol Diameter | 20 mm |
Get Latest Price
| Capacity | 500 ml |
| Dispenser Type | Low Temperature |
| Power source | Pneumatic |
| Variable Speed Control | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 year |
| Brand | Bebace |
| Air Consumption | 20 cfm |
| Air Pressure | 120 Psi |
| Water Supply Pressure | 0.2 MPa to 0.4 MPa |
| Air Supply Pressure | 0.2 MPa to 0.3 MPa |
| Micro Polisher | 2 Hole |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Drive Size | 3/8 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Product Type | Lithium-Ion Impact Wrench |
| Packaging Type | Box |
| Power Source | Electric |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Power | 650 W |
| Drilling Diameter | 6 mm |
| Power Consumption | Electric |
| Usage/Application | Building a deck or fence |
| Is It Variable Speed | Variable Speed |
| Color | Black |
| Available In Kit | Yes |
| Reverse Rotation | Yes |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Set Contain | 5 Pieces |
| Product Type | Air Tool Set |
| Color | Red |
| Usages / Application | Suitable for Beauty and Maintenance of Various Cars or Handicrafts |
Get Latest Price
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Painting |
| Air Consumption | 5 cfm |
| Cup Capacity | 550 ml |
| Is It Organic | Yes |
| Nozzle Size | 1 mm |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Pressure | 140 psi |
| Display Type | Analog |
| Usage/Application | Petrol Pump |
| Package Contains | Pressure Gauge |
| Color | Yellow And Black |
| Product Type | Air Tire Inflating Gun |
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4 inch |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | To make any type of joint, and as a substitute for nails where nails may split the timber |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Product Type | Corrugated Nails Fastener |
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Leg Length | 18 mm |
| Packaging Speed | 100 CPM |
| Air Pressure | 120 psi |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Model Name/Number | Pneumatic Carton Stapler |
| Voltage | 220V |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Biltema |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Blade Size | 4 Inch |
| Type Of Saw | Reciprocating Saw |
| Usage/Application | Demolition and renovation projects |
| Color | Blue |
| I Deal In | New Only |
| Packaging Type | Box |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Brand | Chicago Pneumatic |
| Warranty | 1 Year |
| Air Pressure | 100 psi |
| Air Inlet | 1/4 Inch |
| Air Consumption | 5 to 6 cfm |
| Weight | 200 gm |
| Packaging Type | Box |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Disc Diameter | 6 Inch |
| Sander Type | Finishing |
| Wheel Diameter | 5mm |
| I Deal In | New Only |
| Color | Black And Green |
| Packaging type | Box |
₹ 5999 / Piece Get Latest Price
| Disc Diameter | 6 inch |
| I Deal In | New Only |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Belt Sander |
| Color | Black And Green |
| Power Source | Electric |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Maxwrench |
| Air Pressure | 90 psi (6.3 kg/cm 2) |
| No Load Speed | 2000 Rpm |
| Max Drill Depth | 50 mm |
| Air Inlet | 1/4 Inch |
| Length | 7 inch |
| Net Weight | 1.3 kg |
| Free Speed | 1,800 RPM |
| Hose Size | 3/8 inch |
| Sound Level | 87 dBA |
| Chuck Size | 3/8 inch |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India