Our range of products include tool post key, deluxe chucks handle, thru chuck key, drill chuck key, tool post bolt hard and grinding machine tools.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Venus |
| Warranty | 1 Year |
| Thickness | 28 mm |
| Density | 15.15 g/cms3 |
| Finish | Polished |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Trumil |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 10 mm |
| Weight | 200 gm |
| Accuracy | 0.1 mm |
| Length | 100 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Trumil |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 500 gm |
| Clamping Range | 10 mm |
| Finish | Polished |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Trumil |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 30 mm |
| Weight | 100 gm |
| Clamping Range | 10 mm |
| Finish | Polished |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Hex Head |
| Length | 12 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Thickness | 22 mm |
| Weight | 20 gm |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 20 mm |
| Usage | Industry |
| Phase | 3 Phase |
| Speed | 2800 rpm |
| Voltage | 240 V |
| Cross Feed Graduation | 5 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Max. Grinding Length | 22 Inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 800 kW |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Hexagonal |
| Usage/Application | Pipe Fittings |
| Bolt Shape | T |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |
| Weight | 50 gm |
| Material | Carbon Steel |
| Length | 20 mm |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India