Wholesale Trader of a wide range of products which include face milling cutters, side and face cutters, jig saw blade for wood, external tool holder and indexable end mill.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | HSS |
| Diameter | 25 mm |
| No of Flutes | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | New Only |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 170 mm |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 18.5 mm |
| Size | 250 mm |
₹ 299 / Piece Get Latest Price
| Size (Diameter) | 5 Inch |
| Usage | Wood Cutting |
| Material | High Speed Steel |
| Colour | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
| Product Type | Jig Saw Blade For Wood |
Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 1 kg |
| Hardness | 45 HRC |
| Height | 32 mm |
| Length | 170 mm |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Widia |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 300 gm |
| Diameter | 12 mm |
| Overall Length | 100 mm |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Polished |
Get Latest Price
| Brand | Widia |
| End Type | Ball Nose End |
| Usage/Application | Milling Machine |
| Color | Silver |
| Material | Carbon Alloy Steel |
| Finish | Polished |
| Weight | 30 kg |
| Hardness | 90 HRC |
| Packaging Type | Box |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India