Wholesale Trader of a wide range of products which include tungsten carbide rod, tungsten carbide blank and carbide rods.
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Tungsten Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage | Manufacturing |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Tungsten Carbide |
| Color | Silver |
| Hardness | 65 HRC |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 3 meter |
| Density | 18.2-19.0 g/cm3 |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Manufacturing |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | Tungsten Carbide |
| Shape | Round |
| Density | 19.3 g/cm3 |
| Diameter | 4 inch |
| Finish | Polished |
| Hardness | 65 HRC |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Color | Silver |
| Hardness | 65 HRC |
| Diameter | 10 mm |
| Size | 1/2 Inch |
| Density | 14.8 g/ cm3 |
| Model Name/Number | A108 |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Usage/Application | Construction |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Density | 14.10-14.90g/cm3 |
| Finish | Polished |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India