Offering you a complete choice of products which include cut off saw, 22 inch electrical chainsaw, mt m4000b industrial blower, sds plus hammer drill, lithium-ion rotary hammer and high pressure washer.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Blade diameter | 14 inch |
| Machine Type | Metal Cutting Machines |
| Standard Accessories | Cut Off Wheel |
| Weight | 15.5 KG |
| No Load Speed | 4300 rpm |
| Color | Red And Black |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Chain Guide Bar Length | 22 Inch |
| Power Source | Electric |
| Brand | Captain Tools |
| Saw Chain Pitch | 3/8 inch |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Makita |
| Power | 530 W |
| Weight | 1.5 Kg |
| Air Volume | 1.2- 2.9 m3/min |
| Height | 212 mm |
| Length | 427 mm |
| Model Number | M4000B |
| No. of Load Speed | 16,000 rpm |
| Cord Length | 2 meters |
| Width | 161 mm |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Color | Orange And Black |
| Usages / Application | Heavy-duty drilling applications |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Packaging Type | Box |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Color | Blue |
| Product Type | Lithium-Ion Rotary Hammer |
| Power Source | Electric |
| Packaging Type | Box |
| Volts | 20 V |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Pressure | 120 Bar |
| Power Source | Electric Motor |
| Flow Rate | 15 L/min |
| Motor Rating | 3 HP |
| Power | 2200 Watt |
| Application Area | Workshop Cleaning |
| Frequency | 50 HZ |
| Motor Phase | Single Phase |
Get Latest Price
| Type Of Tool | Spanner |
| Usage/Application | Horticulture |
| Brand | Captain Tools |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Type | Box |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Input Power | 600 Watt |
| No Load Speed | 11500 rpm |
| Brand | Hikoki (Hitachi) |
| Model Name/Number | G10SS2 |
| Voltage | 240 V |
| Weight | 1.7 kg |
| Disc Diameter | 4 inch |
| Current | 2.7 A |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Type | Hand Tool Kit |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Tool | 60 Pieces |
| Packaging | Box |
| Material | Stainless steel |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Tool Required | HSS Slot Drill |
| Usage/Application | Garage/Workshop |
| Brand | TCT |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | New Only |
| Mode | Offline |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Refrigeration Compressor Type | Air Compressor |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Is It Portable | Yes |
| Maximum Pressure | 150 psi |
| Battery Voltage | 20 V |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 2 Bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Width | 12 Inch |
| Cutting Height | 15 mm |
| Power | 50 W |
| Forward Speed | Adjustable |
| Color | Red |
| Usage/Application | To mow grass or plants |
₹ 199 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Types Of Screwdriver | Flat Screwdriver |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Color | Red And Silver |
| Product Size | 4 Inch And 6 Inch |
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 Inch |
| Usage/Application | Agriculture |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Hand Riveter |
| Color | Yellow And Silver |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Set Contains | 24 Pcs |
| Handle Type | T-Handle |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Drilling Diameter | 6.5 mm |
| Usage/Application | To make circular holes or hammer in fasteners |
| Is It Variable Speed | Variable Speed |
| Color | Orange And White |
| Available In Kit | Yes |
| Material | Steel |
| Set Contain | 250 Pieces |
| Packaging Type | Box |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Drive Size | 1/2 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Socket Type | Hexagonal |
| Warranty | No Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Standard Lift | 6 m |
| Usage/Application | Single Grinder Crane |
| Color | Yellow |
| Type | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 5 ton |
We are engaged in offering a wide range of Chain Block Pulley to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 3999 / Piece Get Latest Price
| Type | Electric Drill Tool Kit |
| Usage | Industrial |
| Set Contains | 115 Pieces |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Tools Set |
| Color | Black, Blue And Silver |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 6mm |
| Finishing | Matte |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Dia Size | 12 mm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Hole Core Bit |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | 1700 W |
| Disc Diameter | 5 inch |
| Model Name/Number | GWX 17-125 S |
| Brand | Bosch |
| No Load Speed | 2,800 - 11,500 rpm |
| Voltage | 240 V |
| Weight | 2.5 kg |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosch |
| No Load Speed | 0-2600 rpm |
| Weight | 2 Kg |
| Motor Power | 500 W |
| Impact Rate | 0-25700 bpm |
| Chuck Capacity | 1.5 - 13 mm |
| Drilling Diameter In Concrete | 13 mm |
| Drilling Diameter In Masonry | 15 mm |
| Drilling Dimeter In Wood | 25 mm |
| Drilling Diameter In Steel | 10 mm |
| Model Number | GSB 501 |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Brush Size | 2 inch |
| Type | Painting Roller Brushes |
| Handle Material | Wooden |
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Drive Size | 1/4 Inch |
| Size | 10 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Set Get Latest Price
| Size | 3/8 Inch |
| Type Of Spanner | Double Open End Spanner |
| Material | Carbon Steel |
| Packaging | Packet |
| Measurement System | Metric |
| Color | Silver |
| Warranty | No Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Type Of Spanner | Double Open End Spanner |
| Packaging | Box |
| Color | Silver |
| Warranty | No Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Set Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Type Of Spanner | Double Open End Spanner |
| Packaging | Packet |
| Color | Silver |
| Warranty | No Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Load capacity | 5 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | Ultrasonic Pinkin Coil |
| Color | Black |
| Packaging | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Glass Thickness | 2 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosch |
| Power Consumption | 20 W |
| No Load Speed | 100 m |
| Weight | 10 kg |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | 220 V |
| Disc Diameter | 180 mm |
| Packaging Type | Box |
₹ 1520 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Number Of Rows | Single Row |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Captain Tools |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Handle Material | Plastic |
| Warranty | 1 year |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 450W |
| Is It Variable Speed | Variable Speed |
| Weight | 1.5kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | New Only |
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 Inch |
| Air Pressure | 100 psi |
| Warranty | 1 year |
| Gauge | 18 gauge |
| Stapling Capacity | 100 pins |
| Air Inlet | 3/8" |
| Firing Mode | Contact |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | New Only |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 Inch |
| Overall Length | 10 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 6 Months |
| Packaging Type | box |
| Insulation On Handle | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cut and strip cables quickly and efficiently without damaging the filaments |
| Packaging | Box |
| Weight | 1.5 kg |
| Color | Red, Silver And Black |
| I Deal In | New Only |
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Nozzle Size | 1.5 Inch |
| Power | 40 W |
| Usages / Application | Small joint attachment, surface lamination, and other product assembly applications in appliances |
| Power Source | Electric |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
Get Latest Price
| Capacity | 400 ml |
| Dispenser Type | Low Temperature |
| Power source | Pneumatic |
| Variable Speed Control | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India