Wholesale Trader of a wide range of products which include cut off machine, light drill vice, heavy drill vice, arbour grinder thada, self centering drill vice and micro stand arbour thada.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cutting Wheel |
| Weight | 9 kg |
| Rated Power | 5.5 kW |
| Depth Of Cut | 160 mm |
| Warranty | 6 Months |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Stainless Steel and Mild Steel |
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Taparia |
| Jaw Opening | 4 Inch |
| Hole Diameter | 35 mm |
| Weight | 8 Kg |
| Length | 30 mm |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 75 HRC |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 1030 |
| Material | Cast Iron |
| Size | 10 m |
| Brand | Kyocera |
| Weight | 10 kg |
| Hardness | 80 HRC |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 6 month |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Hardness | 75 HRC |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 10 Kg |
| Packaging Type | Box |
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Brand | Ambika |
| Usage/Application | Milling |
| Jaw Opening | 4 Inch |
| Weight | 10 kg |
| Hardness | 70 HRC |
| Switch Speed | 1.5 sec |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 1 X 18 Inch |
| Brand | Micro |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 5 Kg |
| Finish | Polished |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India