Pioneers in the industry, we offer digimatic vernier caliper, industrial mitutoyo vernier caliper, precision measuring instruments, metric measuring tape and tf-600 infrared thermometer from India.
Get Latest Price
| Brand | Captain Tools |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Brand | Mitutoyo |
| Accuracy | 99 % |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 0.5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Range | 20 mm |
| Brand | Mitutoyo |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Box |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Tape Length | 150cm/60 Inch |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Memory | 50 Sets |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | ABS Plastic |
| Measuring Time | 0.5 s |
| Battery | 2 AAA 1.5V |
| Carton Weight | 15 Kgs |
| Carton Size | 90 cm X 60 cm X 41 cm |
| Model Number | TF-600 |
| Packaging Type | Box |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India