Prominent & Leading Wholesale Trader from Mumbai, we offer carbide tip cutting tools, tungsten carbide tips, brazed tipped tools and carbide tipped tools.
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Color | Silver |
| Hardness | 65 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 16.5 mm |
| Weight | 200 gm |
| Diameter | 7 mm |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Tungsten Carbide |
| Brand | JCB |
| Hardness | 65 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 15 mm |
| Length | 50 mm |
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Kyocera |
| Hardness | 92 HRC |
| Length | 50 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 18.5 mm |
| Packaging Type | Box |
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Brand | Kyocera |
| Chord Thickness | 10 mm |
| Color | Blue |
| Hardness | 65 HRC |
| Length | 50 mm |
| Thickness | 18.5 mm |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India