Our product range includes a wide range of mitutoyo digital vernier caliper, insize vernier caliper, diamond cutting tools, cutter power tool, hydraulic bolt cutter and end cutting pliers.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 99 % |
| Display Type | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Mitutoyo |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Accuracy | 0.002 mm |
| Brand | Insize |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | Insize Vernier Caliper |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 12 Months |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Grinding |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Win Win |
| Packaging Type | Box |
| Diameter | 20 mm |
| Overall Length | 150 mm |
| Finish | Polished |
| Hardness | 65 HRC |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Depth | 130 mm |
| Material | Stainless Steel |
| I Deal In | New Only |
| Pressure | 150 Bar |
| Power | 2200 Watt |
| Flow Rate | 6 L/min |
| Power Source | Electric Motor |
| Motor Phase | Single Phase |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 Inch |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Cutting bolts, chains, padlocks, rebar and wire mesh |
| Color | Blue And Black |
| Product Type | Bolt Cutter |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 Inch |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Cutting wire and small pins in areas that cannot be reached by larger cutting tools |
| I Deal In | New Only |
| Color | Red |
| Packaging Type | Box |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Profile Shape | Flat |
| Cut Type | Smooth |
| Color | Black |
| Usage/Application | Workshops, maintenance shops and for almost all type of filing operations |
| Weight Kilogram | 2kg |
| Material | Wood |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Drilling |
| Brand | JCB |
| Blade Cutting Depth | 10 mm |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 8 kg |
| Finish | Polished |
Get Latest Price
| Accuracy | 99 % |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Mitutoyo |
| Size/Dimension | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Disc Size | 4 inch |
| Power Consumption | 1200 W |
| Material | Mild Steel |
| I Deal In | New Only |
| Color | Red And Silver |
| Product Type | Marble Cutter |
| Usages | Construction |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1350 W |
| Cutting Blade Size | 7 inch |
| Type Of Saw | Circular Saw |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 15 to 100mm |
| I Deal In | New Only |
| Power Source | Electric |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Blade Size | 12 inch |
| Power Consumption | 2200W |
| Type Of Saw | Mitre Saw |
| No Load Speed | 4500 |
| Usage/Application | Cutting wood but can be used for other materials when the saw is equipped with an appropriate blade |
| I Deal In | New Only |
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Size (Diameter) | 4 Inch |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Product Material | Steel And Ceramic |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 Inch |
| Usage/Application | Suitable for cutting through aluminum and sheet metal |
| I Deal In | New Only |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Rubber |
| Color | Silver And Blue |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Overall Length | 7 Inch |
| Usage/Application | Combining and sealing two elements together |
| Handles | Rubber |
| Material | Mild Steel |
| Color | Red And Black |
| Packaging Type | Box |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 Inch |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Cutting bolts, chains, padlocks, rebar and wire mesh |
| Color | Black And Pink |
| Packaging Type | Box |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Overall Length | 4 Inch |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
| I Deal In | New Only |
| Usages / Application | Cutting and shearing hard materials such as metal and masonry |
| Product Material | Stainless Steel |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Blade Size | 10 Inch |
| Power Consumption | 550w 220v |
| Type Of Saw | Circular Saw |
| No Load Speed | 4500 rpm |
Get Latest Price
| Size (Diameter) | 10 Inch |
| Application | Metal Cutting |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Teeth | 60 |
| Shape | Circular |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Carbide |
| Length | 60 mm |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 Inch |
| Usage/Application | For cutting wire and small pins in areas that cannot be reached by larger cutting tools |
| I Deal In | New Only |
| Color | Red And Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Rubber |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cutting cables or stripping |
| Handles | Plastic |
| Packaging Type | Box |
| Color | Red And Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | Cable Stripping Knife |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 8 Inch |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Grass cutting |
| Model Name/Number | Hedge Shear |
| Color | Brown & Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 150 mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black & Yellow |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Profile Shape | Half Round |
| Cut Type | Smooth |
| Color | Black |
| Usage/Application | Smoothening, stock removal, filing internal curved surfaces, and finish surfaces |
| Material | Wood |
Get Latest Price
| Cutting Disc Size | 5 inch |
| Material | Ss |
| Model Name/Number | Tile Cutter |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver And Blue |
| Packaging Type | Box |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 Inch |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Insulation On Handle | Yes |
| Color | Black And Yellow |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cutting Machine |
| Color | Silver |
| Hardness | 65 HRC |
| Shelf Life | Round |
| Brand | JCB |
| Packaging Type | Box |
| Overall Length | 150 mm |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India