Offering you a complete choice of products which include core drill bit, tungsten carbide shim, milling spares, hex key and turning machine spare parts.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Overall Length | 1200 mm |
| Drill Dia Size | 100 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Tensile Strength | 800 N/m2 |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Concrete Drilling |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Application | Mining |
| Material | Tungsten Carbide |
| Brand | JBC |
| Type | Tool Parts |
| Size | 0.5 Inch |
| Packaging Type | Packet |
| Surface Finished | Polished |
| Thickness | 4 mm |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | 10 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Weight | 200 gm |
| Thickness | 15.5 mm |
| Packaging Type | Box |
₹ 50 / Set Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Arm Type | Short |
| Color | Black |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Length | 10 Inch |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Broaching, Drilling, Etching |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 15.5 mm |
| Brand | JBC |
| Color | Black |
Idris Ilyas Sakriwala (CEO)
Captain Tools
Ground Floor, 39, Fatehchand Rawaldas, 123 Narayan Dhuru Street, Mandvi
Mumbai - 400003, Maharashtra, India